DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21539432.00349%
İstanbul
17°

AÇIK

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Rüzgâr Türbinleri, Özellikleri ve Bakımı Konuşuldu

Rüzgâr Türbinleri, Özellikleri ve Bakımı Konuşuldu

ABONE OL
28 Nisan 2022 09:59
Rüzgâr Türbinleri, Özellikleri ve Bakımı Konuşuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Düzce Üniversitesi Temiz Enerji Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜTEM) ve Düzce Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Rüzgâr Türbinleri: Yer Seçimi, Kurulumu, Elektrik Üretimi ve Bakımı” başlıklı söyleşi çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü DÜTEM ve Düzce Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Etem Gürel’in yürüttüğü söyleşide, davetli konuşmacı olarak RASS Wind Enerji Koordinatörü Mehmet Akif Bozkurt yer aldı.

Türkiye’nin toplam kurulu gücünün Mart 2022 itibariyle 100 GW seviyesine ulaştığını ve bu kurulu gücün yaklaşık %11’inin rüzgâr enerjisi santrallerinden elde edildiğini belirten Doç. Dr. Ali Etem Gürel, Türkiye’nin gelecek hedeflerinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının önemine dikkat çektikten sonra sözü Mehmet Akif Bozkurt’a bıraktı.

Rüzgâr türbini yatırımlarının oldukça yüksek bütçeli yatırımlar olduğuna dikkat çeken Bozkurt, türbinlerin yerleştirileceği bölgelerde mutlaka gerekli ölçümlerin ve analizlerin dikkatli bir biçimde yürütülmesi gerekliliğinin altını çizdi. Bununla birlikte, türbin yerleşiminde elektrik şebekelerine erişimin de önemli bir unsur olduğuna işaret eden Bozkurt, tüm bu parametrelerin bir araya gelmesi ile türbinlerin yerleşim noktalarının belirlendiğini ifade etti.

Rüzgâr türbini sektöründe yerli üretim çalışmalarına da değinen davetli konuşmacı, bugün gelinen noktada, devlet teşviklerinin de önemli etkisiyle, rüzgâr türbini parçalarının önemli bir miktarının yerli imkanlarla üretilebildiğini sözlerine ekledi.

Rüzgâr türbini bakım aşamaları konusunda da bilgilendirmelerde bulunan Bozkurt, türbinlerin devreye alınma ve rutin kontrolleri konularında paylaşımlarda bulundu. Özellikle son iki senedir rüzgâr türbini kanatlarının bakımlarının drone teknolojisi ile gerçekleştirildiğine değinen Bozkurt, bu yöntem sayesinde günde dört türbin kanadının kontrolünün tamamlanabildiğini belirtti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.