DOLAR 32,1972 0.05%
EURO 34,9811 -0.04%
ALTIN 2.512,120,08
BITCOIN 22858095.99099%
İstanbul
18°

AÇIK

17:03

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Ömer Üzen: Bilim-Teknoloji İlişkisi, Yeri ve Önemi

Ömer Üzen: Bilim-Teknoloji İlişkisi, Yeri ve Önemi

ABONE OL
15 Mayıs 2024 09:12
Ömer Üzen: Bilim-Teknoloji İlişkisi, Yeri ve Önemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Önce bilim ve teknolojinin ne anlama geldiğini kısaca ifade edelim. Bilim, bilimsel olan bilginin üretilmesi sonucu ortaya çıkarken; teknoloji ise bu elde edilen bilimsel bilginin çeşitli araç ve gereçlerin üretilmesi sonucuna dayalı olarak ortaya çıkar. Daha başka bir ifadeyle teknoloji, bilimin bir ürünüdür.

Avcı-toplayıcı dönemden günümüze kadar geçen sürede bilim ve teknoloji epey bir yol almıştır. Bu alınan yolda en hızlı gelişim gösteren dönem ise son yüz yıllık dönemdir. Bu yüzyıllık süreçte bilim ve teknoloji adeta sıçrama yaşayarak, çok hızlı gelişim göstermiştir.

Teknolojik araç ve gereçler hayatımızın nerdeyse her alanına girmiştir. Bu durum son yıllarda ise hızlı bir şekilde meydana gelmiştir. Günümüzde bu araç ve gereçler, hayatımızın her alanında vardır. Bu varlıkları neticesinde hayatımızda büyük etkiler ve değişimleri meydana getirmiştir.

Bilimin ve bilimin ürünü olan teknolojinin hayatımızın nerdeyse her alanına girmesiyle insan özelinde çeşitli ve büyük değişiklikleri olmuştur. İnsan ve insan yaşamına dair yaptığı değişimler son yıllarda hızlı artış göstermiştir.

Teknolojik araç ve gereçlerin insan için bir takım faydalı etkileri olurken bir takım zararlı etkileri de olmuştur. Ama genel itibari ile insan yaşamını kolaylaştırıcı yönü açısından faydalı ve olumlu etkisi olmuştur.

İnsan ve doğa birbirinden ayrılmayan bir bütünün zincirleridir. İnsan, doğa bünyesinde yaşamını sürdürmektedir. İnsan ve doğa sürekli birbirleri ile etkileşim halindedir. İnsan icadı olan teknolojinin doğa üzerine etkisi bu etkileşimin bir parçasıdır. Bu doğa üzerine etki ve etkileşim son yıllarda olumsuz bir tablo şeklinde önümüze çıkmaktadır. İnsan icadı teknoloji ve teknolojik türevlerin doğaya çeşitli ve ciddi zararları olmuştur.

Ömer Üzen

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.