DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2155537-0.52921%
İstanbul
20°

AÇIK

20:25

AKŞAMA KALAN SÜRE

İlk Yardım Neden Önemlidir? En İyi İlk Yardım Kursu

İlk Yardım Neden Önemlidir? En İyi İlk Yardım Kursu

ABONE OL
11 Ekim 2023 08:53
İlk Yardım Neden Önemlidir? En İyi İlk Yardım Kursu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlk yardım, insanların sağlıklarını ve hatta yaşamlarını direkt olarak ilgilendiren bir konudur. Bundan dolayı ilk yardıma her yerde çok büyük bir önem verilir ve insanların bu konuda bilinçlendirilmesi hedeflenir. Bu ise ancak eğitimlerle sağlanır.

İlk Yardım Nedir?

İlk yardım; ani bir hastalık veya kaza neticesinde sağlık durumu kötüleşen kişilere yapılan uygulamalardır. Bu uygulamalarda tıbbi aletler veya tıbbi ilaçlar kullanılmaz. Sadece temel ilk yardım bilgileri kullanılarak müdahaleler yapılır. Müdahaleleri yapanların doktor olması gibi bir zorunluluk da yoktur.

Yapılan müdahalelerde temel hedef hastaların iyileştirilmesi ve sağlıklarına yeniden kavuşturulması değildir. Temel hedef, profesyonel sağlıkçılar gelene kadar hastaların durumlarının stabil olarak tutulmasıdır. Kötüleşmesinin engellenmesidir.

Bu kapsamdaki müdahaleler esasen son derece basittir, ancak eğitim ile öğrenilmesi gerekir. Zira bu basit müdahalelerde yapılan küçük yanlışlıklar, hastaların durumlarının kötüleşmesine yol açabilir. İşte bundan dolayı ilk yardım eğitimi https://www.temaakademi.com.tr/egitim/ilkyardim-egitimi/ alınması tavsiye edilir ve bazı iş yerleri için zorunlu tutulur.

İlk yardım, hastaların durumlarının stabil tutulmasına yönelik işlemlerdir, müdahalelerdir. Hastalar bu müdahaleler sayesinde daha da kötüleşmez ve bu ise profesyonel sağlıkçıların müdahaleleri için zaman kazandırıcı etki yapar. Ani hastalık ve kaza durumlarında çok küçük zaman dilimlerinin dahi çok büyük bir öneme sahip olduğu dikkate alındığında, yapılan ilk yardım müdahalelerinin ne kadar etkili ve önemli olduğu daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

Kimler İlk Yardım Eğitimi Alabilir?

İlk yardım müdahalelerinin sorunsuz ve doğru şekilde yapılabilmesi için kişilerin eğitim alması gerekir. Zira eğitim almadan, kulaktan dolma bilgilerle veya filmlerde görülen görüntülerle bu müdahalelerin doğru olarak yapılması mümkün değildir.

İlk yardım bilincinin oluşması için herkesin bu eğitimleri alması tavsiye edilir. Bu noktada bir kısıtlama ve sınırlama yoktur. İsteyen herkes eğitimleri alabilir. Yani bir gönüllülük esası durumu vardır. Ancak iş kazası ve meslek hastalığı riskinin olduğu iş yerlerinde bu eğitimler gönüllülük esasına göre değil, zorunluluk esasına göre verilir.

A, B ve C sınıfı iş yerlerinde, çalışan başına kaç kişinin ilk yardımcı olması gerektiği, ilgili yönetmelikte belirlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde her 10 çalışanda, tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde her 15 çalışanda ve az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde her 20 çalışanda en az 1 ilk yardımcı bulundurma zorunluluğu vardır.

Buradaki zorunluluğun resmi olarak sağlanması gerekir. Yani çalışanların herhangi bir yerden ilgili eğitimleri almaları yeterli sayılmaz. Sadece yetkilendirilmiş kurumların verdikleri eğitimler ile bu zorunluluklar sağlanır. Bundan dolayı ilk yardım konusundaki eğitimlerin sadece yetkili kurumlardan alınması gerekir.

İş yerleri, bu zorunlulukları sağlarken çalışanlarının toplu olarak söz konusu eğitimleri almasını sağlayabilir. Yeterli sayıda eğitim alacak kişinin olması durumunda, uygun bir alan da varsa, eğitimler iş yerlerinde verilebilir.

Nasıl İlk Yardımcı Olunur?

İlk yardımcı olabilmek için resmiyette geçerli olan bir ilk yardım eğitiminin alınması gerekir. Resmiyette geçerli eğitimler, yetkili kurumlar tarafından verilir. Eğitimlerin süresi ise 16 saattir ve günde 8’er saatten toplamda 2 günde tamamlanır.

İlkyardımcı olmak için ilk olarak kursiyerlerin 16 saatlik eğitimi tamamlaması gerekir. Eğitim, yüz yüze yapılır ve katılım zorunludur. Eğitimin ilk kısmı teorik eğitim şeklinde olup, burada temel bilgiler verilir. İkinci kısım ise uygulamalı olup, öğrenilen bilgilerin uygulamaya geçirilmesi sağlanır.

Eğitim sonunda adayların ilk yardımcı olabilmesi için aşması gereken son bir engel vardır. O da yapılacak olan sınavdır. Sınav da tıpkı eğitimler gibi iki aşamalıdır. İlk aşama, yazılı olarak yapılan sınav iken, ikinci aşama ise uygulamalı olarak yapılan sınavdır. Bu sınavları geçmek için adayların en az 85 puan alması gerekir.

Genel hatları ile anlatılan bu sürecin sorunsuz olarak geçilebilmesi için adayların doğru kurumu seçmesi gerekir. Tema Akademi, gerek deneyimi gerekse de eğitim kalitesi ile bu alandaki en önemli seçenektir. Toplu olarak eğitim alma konusunda da ekipmanları ve diğer unsurları ile dikkat çeker. Siz de Tema Akademi’den ilk yardım konusunda eğitim almak istiyorsanız, hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.