DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21539432.00349%
İstanbul
17°

AÇIK

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Enerjisa üretim, Komşuköy iş birliğiyle agrivoltaik tarıma başlıyor

Enerjisa üretim, Komşuköy iş birliğiyle agrivoltaik tarıma başlıyor

ABONE OL
28 Aralık 2022 19:11
Enerjisa üretim, Komşuköy iş birliğiyle agrivoltaik tarıma başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerjisa Üretim ve Komşuköy iş birliği ile İstanbul Komşuköy’de hayata geçirilen agrivoltaik sistem, tarımda Türkiye’de bir yeniliğe öncülük edecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin en yüksek yenilenebilir enerji kurulu gücüne sahip elektrik üretim şirketi olan Enerjisa Üretim, güneş enerjisiyle elektrik üretimi ve tarımın birlikte gerçekleşebildiği agrovoltaik projesini, İstanbul Komşuköy’de hayata geçiriyor.

Tüm faaliyet alanlarında sürdürülebilirliği öncelik olarak gören ve 2022’de Global Compact Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan şirket, temiz enerji kaynaklarının farklı alanlarda kullanımına dönük çalışmalarına yeni bir halka ekleyerek Komşuköy’deki ilk uygulamayla tarımda güneş enerjisi kullanımının öncülüğünü yapmayı hedefliyor.

20 kilovatlık bir güce ve 24 kilovatsaatlik bir depolama kapasitesine sahip olan tesis, işletme ihtiyacı gözetilerek, bağlı olan cihazların tüm enerji ihtiyacını karşılayacak.

Bu sistemle, Komşuköy’de gölge toleransı yüksek olan yaban mersini gibi çok yıllık ve ıspanak, lahanagiller gibi tek yıllık bitkiler yetiştirilecek.

Proje ilk aşamada üretilen elektrik Komşuköy’ün aydınlatma gibi iç ihtiyacına yönelik olarak çalışacak. İlerleyen aşamada ise yeni yönetmeliklerle bu sistemlere uygunluk verilmesi durumunda şebeke ile bağlantı sağlanması planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Üretim Üst Yönetcisi İhsan Erbil Bayçöl, güneş enerjisi yatırımlarının, sürdürülebilirlik denklemini çözmenin büyük bir parçası olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

‘Sürdürülebilir bir dünya için bir adım daha atmanın ve bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Enerji sektöründeki güçlü birikimimizle, Komşuköy’de agrivoltaik teknolojiyi kullanarak, güneş enerjisinin tarımda kullanımına öncülük etmekten gurur duyuyoruz. Agrivoltaik sistem ile güneş panelleri yüksek noktalara kurularak hem güneş enerjisi üretiliyor hem de tarım bitkileri yetiştiriliyor Sistem, aynı arazi alanını daha fazla ve verimli gıda üretmek için kullanmanın ve aynı zamanda daha fazla yenilenebilir enerji kaynağı sunmanın bir yolu. 2023’ün ilk yarısında projenin ikinci fazı olarak, Komşuköy iş birliği ile Bandırma Enerji Üssümüzün içinde bulunan hibrit GES santralinde toprak analizi yaparak belirlenen bölgede gerekli izinlerin de alınması sonrasında, agrivoltaik projesini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Buradan elde edeceğimiz ürünleri de yerel halkın kullanabileceği bir yöntemle sürdürülebilir bir şekilde işletmeyi planlıyoruz. Bu projemizde emeği geçen ve güzel bir iş birliğini hayata geçirmemize sebep olan Komşuköy ekibine de çok teşekkür ediyorum.’

Komşuköy Kurucu Ortağı Uğur Akyıldız ise projeyle ilgili olarak, ‘Komşuköy’ün DNA’sındaki yenilikçi ruhu sürdürülebilir üretimde bir adım öteye taşıyarak Türkiye’de bir ilke daha imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz.’ ifadesini kullandı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.