DOLAR 32,8998 0%
EURO 35,3715 -0.05%
ALTIN 2.469,140,03
BITCOIN 1968361-5.8038%
İstanbul
28°

AZ BULUTLU

03:26

SABAHA KALAN SÜRE

Ağır çantalar eklem ve kas ağrılarına yol açar

Ağır çantalar eklem ve kas ağrılarına yol açar

ABONE OL
10 Eylül 2022 10:10
Ağır çantalar eklem ve kas ağrılarına yol açar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okulların açılması ile çocuklarımızın omuzlarına kaldırabileceğinden daha fazla yük biniyor. Her ne kadar taşıması daha kolay olsa da gereğinden daha ağır sırt çantaları çocuklarımızın omurgasına ve küçük bedenlerine zarar veriyor.

Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak çocuklarımızın çantalarının nasıl kullanılması ile ilgili bilgi veriyor.

Ağır çantalar eklem ve kas ağrılarına yol açar

Aşırı yüklenmiş çantalar gelişme çağında olan çocuklarımızda küçük yaşta istenmeyen kas ve kemik ağrılarına yol açar. Ayrıca ağır çantayı kaldırabilmek için ister istemez öne doğru eğilerek yürümeleri sebebi ile kambur bir pozisyonda yürümeye zorlar. Bu çantayı taşımakta kolaylık sağlasa da sonrasında yol açacağı ağrılar açısından sakıncalı bir durumdur.

Doğru sırt çantası seçimi zararı azaltacaktır.

Çantanın askılarının ped ya da viskoelastik madde ile dolu olması hem binen yükün daha kolay taşınmasını hem de sırtın ve eklemlerin tahriş olmasını önleyecektir. Bel kemeri olması ve taşınırken bu kemerinde bağlanması çocuklarımızın işini kolaylaştıracaktır.

Çocuklarımız sırt çantalarını nasıl kullanmalı?

En önemli nokta gereğinden fazla çantanın doldurulmaması.  Çanta nın ağırlığı çocuklarımızın ağırlığının %15-18 inden daha fazla olmamalıdır.  Çocuklarımıza sırt çantasının doğru kullanımını gerekirse başlarda sürekli çantalarını kontrol ederek öğretmeliyiz. İhtiyaç duyulmayan kitap ve defterlerin taşınmaması iyi bir başlangıç olacaktır. Bunun dışında,

Daha ağır olan nesneler dibe konmalı. Çanta bel hizasının 5 cm yukarısında kalacak şekilde ayarlanmalıdır.

Çocuklarımıza sırt çantaları takılı iken doğru pozisyonda eğilmemeli, dah alçak bir noktada bir şey almaları gerektiğinde dizlerinden bükerek yere çömelmeli ve dik bir şekilde kalkmalıdır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.